Ćwierkająco-klekoczące ćwiczenia logopedyczne.

Już za chwilę wiosna i większość ptaków, które miały przylecieć do Polski już to zrobiło… Dlaczego zatem temat o ptakach? Moim zdaniem to na tyle uniwersalny temat, że warto o nim mówić nieco dłużej, a skoro de facto jeszcze wiosna nie przyszła to jest on bardzo aktualny.

Rozmowę o ptakach zaczynam różnie w różnych grupach. Dlatego i tutaj w scenariuszu będzie kilka opcji na początek zajęć o ptakach.

#1 Jedna z możliwości to opis ptaków i ich podział na te, które przylatują do Polski na zimę, na te, które przylatują na wiosnę i na te, które są z nami cały rok.Zrzut ekranu 2019-03-16 o 13.13.39.png
Ptaki, które przylatują na wiosnę – pdf,
Ptaki, które przylatują na zimę – pdf,
Ptaki, które zostają na zimę – pdf.

Następnie rozkładam przed nimi wszystkie ptaki i pytam, które do nas przylecą/przyleciały na wiosnę, a które możemy spotkać przez cały rok?
Zrzut ekranu 2019-03-16 o 12.54.52.png
Ptaki omawiane na zajęciach wraz z podpisami – pdf.

#2 Druga możliwość to bazowanie na już posiadanej wiedzy dzieci, a przekazanej przez nauczycieli, tzn. pytam się dzieciom czy pamiętają: jakie ptaki przylatują do nas na wiosnę? Dzieci wymieniają te ptaki, a wtedy wręczam obrazek z danym ptakiem dziecku i wspólnie wykonujemy ćwiczenie artykulacyjne.
Kiedy mają problem z nazwami to wtedy rozkładam ptaki przed nimi i na zasadzie wyglądu ptaków zadaję im zagadkę, np. Aniu znajdź dudka, to ten ptaszek, który ma najdłuższy dziób i pomarańczowe piórka na głowie.
Na końcu powtarzamy sobie jeszcze nazwy ptaków, wyklaskujemy ich nazwy dzieląc je na sylaby.
img_2988.jpg
Ćwiczenia artykulatorów z ptakami – duże – pdf,
Ćwiczenia artykulatorów z ptakami – małe – pdf.

Nasze ptasie historie można także uzupełnić o wierszyki o ptakach, wspaniale napisane przez Annę Edyk w książce „Ptakowisko”. Znacie tę pozycję?

#3 Teraz może trochę posłuchamy ptasich odgłosów.
Polecałam już tę aplikację z różnymi dźwiękami, bo moim zdaniem jest świetna. Mowa o
Sound Touch, czyli aplikacji zawierającej różne zdjęcia i dźwięki. Wszystko w jednym miejscu, łatwe w użyciu, w dodatku mnóstwo dźwięków można mieć ze sobą.
Niestety trzeba zapłacić za tę aplikację, ale wg mnie warto!

Ja do zadań słuchowych wydrukowałam dla każdego dziecka obrazek do dźwięku – mewę, sikorkę, kosa, wronę i gołębia (ten ptak pojawia się 2 razy). Następnie, gdy dziecko słyszy ten dźwięk podnosi dany obrazek do góry.
img_1063.jpg
Ćwiczenia słuchowe – pdf.

#4 Ćwiczenia oddechowe, w jakich skupiam się zarówno na ćwiczeniach ze słomkami, jak i na dmuchaniu na obiekty.
Jeśli chodzi o słomkowe zadanie to tutaj dzieci miały przenieść ptaki na druty w wyznaczone miejsca lub nie, dowolnie wg ich uznania.
Ułóż ptaki na drutach – pdf.

Wersja DIY (bez drukowania)
to narysowanie na kolorowych kartkach kilku linii i wycięcie z białych kartek ptaków (do tego ćwiczenia niestety zostały użyte plastikowe słomki).
IMG_0028.JPG

Kolejnym ćwiczeniem będzie zdmuchiwanie bociana z dłoni, ręki, kolana, stopy i z czego tylko będziemy chcieli.
Zdmuchnij bociana – pdf.

Jeżeli mówimy o ptakach to oczywistym wydają się też ćwiczenia oddechowe z piórkami. Poniżej wakacyjna wersja z układaniem tęczy z piórek, ale oczywiście możemy to pominąć i skupić się wyłącznie na zadaniach przypisanych do koloru 🙂
IMG_6036
Układamy tęczę z piórek i ćwiczymy oddech – pdf.

#5 Onomatopeje z ptakami, czyli ćwiczenia z dźwiękami ptaków (różnych ptaków, nie tylko „wiosennych”) dla maluszków.
Jest to też zabawa dla starszaków w wydawanie dźwięków i szukanie swojego ptasiego towarzysza. Tłumaczymy każdy dźwięk ptaka z listy, następnie rozdajemy karty dzieciom, by się z nimi zapoznały. Rozstawiamy dzieci po sali i na nasze hasło: start wszystkie w jednym momencie wydają dany odgłos i szukają innego „ptaka” mówiącego tak samo.
IMG_6994.JPG
Onomatopeje z ptakami – pdf.

Karty te mogą się nam również przydać jako gra w memory, gdzie po odkryciu jednej z nich zamiast wymienić nazwę ptaka to naśladujemy wydawany przez niego odgłos.

#6 Śpiewamy piosenkę o dwóch małych ptakach, o witaniu wiosny i obserwowaniu, szukaniu ptaków. Piosenka jest oczywiście zarówno śpiewem, jak i pokazywaniem (czyli włączaniem do ćwiczeń motoryki dużej, ćwiczeń schematu ciała).
IMG_2960.JPG
Piosenka – „Dwa małe ptaki” – pdf.

#7 Po śpiewaniu zapraszam do ćwiczenia motoryki małej dla najmłodszych ornitologów w grupie. Dwa bociany – jeden geometryczny, a drugi bardziej klasyczny polecają się do pokolorowania*.
* w jednej z grup miałam wystarczająco dużo czarnych i czerwonych kredek, w drugiej kolorystyka była dowolna 😉

Pokoloruj bociana – pdf,
Pokoloruj bociana (geometrycznego).

#8 Maluchy miały swoją możliwość poćwiczenia motoryki małej to teraz czas na starszaki i nieco matematyki, czyli liczymy piórka i zapisujemy ile ich jest.
Zrzut ekranu 2019-03-16 o 23.34.51.png
Policz i zapisz ile jest piór – pdf.

#9 Na koniec polecam jeszcze puzzle dla zaawansowanych, tak mi się przynajmniej wydaje, że w tym tygodniu do najprostszych one nie należą.
Zrzut ekranu 2019-03-16 o 23.37.24.png
Puzzle z bocianami – pdf,
Puzzle z łabędziami – pdf.

Fot., rys. LOGOkreacja, Pixabay.

Jedna myśl w temacie “Ćwierkająco-klekoczące ćwiczenia logopedyczne.

Add yours

Dodaj komentarz

Blog na WordPress.com.

Up ↑