„Mamo, Tato nie mówię… Dlaczego?” Ulotka informacyjna na Europejski Dzień Logopedy

Praca logopedy to oprócz terapii i zajęć profilaktycznych także, a może przede wszystkim, diagnozy. Diagnozy przesiewowe i te pełne, zlecane bezpośrednio przez zaniepokojonych rodziców.
Jedne i drugie mają za zadanie m.in. pokazać poziom rozwoju mowy diagnozowanego dziecka, liczbę i poprawność artykułowanych głosek, zakres posiadanych słów w słowniku czynnym i biernym dziecka, stan słuchu fizjologicznego (ogólne badanie przesiewowe) i fonematycznego, budowę i sprawność artykulatorów (w tym zgryzu) i inne, a także przedstawić cele terapii logopedycznej.

Ostatnio tak się złożyło, że miałam za zadanie zdiagnozować bardzo dużo dzieci w przedziale wiekowy 2;6 – 3;6 i to, co zaobserwowałam mnie po prostu przeraziło…

Trzylatki zapatrzone w tablety, w telefony, ze smoczkami w buzi, niechętne do kontaktu, z „poszerzoną” gestykulacją (dotyczącą ich potrzeb), prawie nic niemówiące (gdzie prawie oznacza m.in. „am” na wszystko co, się je czy pije), z bliską zeru możliwością do skoncentrowania uwagi na powierzonym zadaniu, niezbyt chętne do jakiejkolwiek współpracy.
Do tego obrazka dochodzą rodzice… zagubieni, zainteresowani, zdenerwowani, z pytaniem w oczach i na ustach: dlaczego ona/on nie mówi?

To wszystko, jak napisałam powyżej, przeraziło mnie…, ale także skłoniło do stworzenia poniższej ulotki. Jest ona przeznaczona dla logopedów, rodziców, opiekunów w żłobku, nauczycieli przedszkolnych i kogokolwiek zainteresowanego tematem niemówienia wśród dzieci do ok. 3 roku życia. Są w niej informacje niby tak oczywiste, ale jednak tak ważne dla rozwoju mowy dziecka.

Nie wskazuję w niej wszystkich możliwych przyczyn, które w rezultacie mogą prowadzić do Opóźnionego Rozwoju Mowy; skupiam się na tych, moim zdaniem, najważniejszych, a które w moich diagnozach najczęściej pojawiają się podczas rozmowy z rodzicami dzieci niemówiących lub nauczycielami współpracującymi na co dzień z takimi dziećmi.

Mam nadzieję, że Wam też przypadnie ona do gustu i będziecie ją dla siebie i dla wszystkich chętnych ściągać, drukować i rozpowszechniać!
Zrzut ekranu 2020-03-6 o 21.20.01

Ulotka w języku polskim – PDF

Przygotowałam także wersje językowe – po angielsku i hiszpańsku, ponieważ współpracuję też z rodzicami, którzy nie mówią po polsku, a jak wiadomo problem opóźnień w rozwoju mowy nie dotyczy tylko polskojęzycznych dzieci.

Ulotka w języku angielskim – PDF,
Ulotka w języku hiszpańskim – PDF.

Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego z okazji Europejskiego Dnia Logopedy 🙂

Jedna myśl na temat “„Mamo, Tato nie mówię… Dlaczego?” Ulotka informacyjna na Europejski Dzień Logopedy

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: